התסמינים וגורמי הסיכון של פרפור פרוזדורים

יש אנשים שאינם חשים כלל בתסמינים של פרפור פרוזדורים והבעיה מאובחנת רק בביקורת שגרתית. אחרים מרגישים את פעימות הלב הבלתי סדירות מיד בשל מגוון תסמינים, כגון:

icon-1דפיקות לב – פלפיטציותicon-4עייפות או חולשה
icon-2קושי בפעילות גופניתicon-5סחרחורת או התעלפויות
icon-3כאבים בחזה ו/או אי-נוחותicon-6-1קוצר נשימה או קשיי נשימה

 

heartpattern2

 

דפיקות לב (פלפיטציות)

הן התסמין השכיח ביותר של פרפור פרוזדורים. בדרך כלל הן מורגשות כפעימות לב מהירות ובלתי סדירות. בדרך כלל הן מורגשות כפעימות לב מהירות ובלתי סדירות.

 גורמי הסיכון

מיעוט ממקרי פרפור הפרוזדורים ההתקפי והמתמשך מתרחשים בקרב חולים צעירים ללא מחלת רקע הניתנת לזיהוי. מצב זה נקרא "פרפור פרוזדורים בודד" (LONE ATRIAL FIBRILLATION). יחד עם זאת, ישנם גורמים ידועים החושפים את החולים לסיכון מוגבר של התפתחות פרפור פרוזדורים. גורמים אלו כוללים בין השאר גיל, השמנת יתר, יתר לחץ דם, מחלת ריאות, אוטם חד בשריר הלב או אוטם בעבר, אי ספיקת לב ומחלות של מסתמי הלב.

מחלות לב וכלי דם

עם עליית תוחלת החיים ושיעור המבוגרים באוכלוסייה, שכיחות פרפור הפרוזדורים עולה. ההפרעה שכיחה מעט יותר בקרב גברים לעומת בקרב נשים. אצל מרבית החולים קיימת שכיחות גבוהה של מחלות קרדיו-וסקולריות, כגון יתר לחץ דם, מחלת לב כלילית, קרדיומיופתיות או מחלת לב מסתמית. חולי פרפור פרוזדורים נמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה ותמותה הן בגלל קיומה של מחלת לב אשר תרמה להופעת הפרפור והן בשל הסיבוכים הכרוכים בפרפור עצמו ובתופעות הלוואי של התרופות השונות הניתנות לחולי פרפור.