מהו פרפור פרוזדורים?

פרפור פרוזדורים – AF – Fibrillation Atrial הוא הסוג הנפוץ ביותר של הפרעה בקצב הלב (אריתמיה), 1 מתוך 4 אנשים מעל גיל 40 יחווה פרפור פרוזדורים במהלך חייו.

פעמים רבות פרפור פרוזדורים מתואר כ-'הפרעת קצב לב בלתי סדירה'. במקום פעימות לב סדירות, הלב פועל באופן בלתי מאורגן ובלתי קבוע שעלול להוביל לשורה של תסמינים ולעתים לסיבוכים חמורים במערכת הלב וכלי הדם. לא ברור מהם הגורמים החשמליים לפרפור פרוזדורים, אך הסיכויים לפתח פרפור פרוזדורים עשויים להופיע יחד עם מחלות שונות כמו יתר לחץ דם, סוכרת ומחלת לב. פרפור פרוזדורים יכול להופיע בקרב בוגרים בכל גיל, אך שכיחותו עולה עם הגיל.

קצת על הלב שלך

הלב הוא שריר בגודל הדומה לאגרוף קפוץ. תפקידו של הלב לספק דם לאיברי הגוף ולשאוב דם מאברי הגוף. הוא פועל בכל שנייה ביום, בכל יום. הלב מבצע את פעולת השאיבה בעזרת המערכת ה'חשמלית' לו שמגרה אותו לפעום. פעימת הלב מתחילה בחלק הימני העליון של הלב (הנקרא פרוזדור הלב הימני או עלית הלב הימנית) ומתקדמת לחלקיו האחרים. בדרך כלל, בכל פעימת לב נוצר גל חשמלי אחד.

 

קצת על הלב שלך

קצב הלב ומקצב הלב

מתייחס לדרכים השונות שבהן הלב פועל במטרה ליצור את פעימות הלב.
קצב לב ומקצב לב תקינים נראים כך:

 

קצב הלב ומקצב הלב

קצב הלב ומקצב הלב

 

קצב הלב קצב הלב = המספרים 4 – 1, כלומר המהירות שבה הלב פועם. קצב לב תקין נע בין 60
ל – 100 פעימות בדקה, אם כי הדבר משתנה מאדם לאדם.

קצב הלב קצב הלב = דפוס המרווחים בין המספרים 9 – 1, כלומר עד כמה המרחק בין הפעימות
סדיר וקבוע. מקצב לב תקין ידוע בשם מקצב סינוס.

הן קצב הלב והן מקצב הלב צריכים להיות סדירים על מנת שהלב יתפקד בצורה היעילה ביותר. כל שינוי בקצב הלב ו/או במקצב הלב הקבוע הזה נקרא הפרעת קצב (אריתמיה). הפרעת הקצב משליכה על סגנון ואורח החיים. לכן היא בסופו של דבר מובילה להפרעה בקצב החיים.

החוג הישראלי לקיצוב ואלקטרופיזיולוגיה   מידע נוסף בנושא הפרעות קצב ניתן למצוא באתר החוג הישראלי לקיצוב ואלקטורפיזיולוגיה.